10.7. 2012 sa na náš, už aj bez toho pestrý zoznam diagnóz, pridala ďalšia. A to nevyliečiteľný syndróm, Angelmanov syndróm.
Čo je Angelmanov syndróm?
Angelmanov syndróm (AS) je neuro-genetická porucha, ktorá sa vyskytuje v jednom v 15.000 živo narodených detí. Charakteristikou poruchy je vývojové oneskorenie, nedostatok prejavu, kŕče, poruchy chôdze a poruchy rovnováhy, nespavosť…. Jedinci so syndrómom Angelman vyžadujú celoživotnú starostlivosť.
My sme vedeli, ze Maximko je dieta lasky, bol nam dany z nesmiernej lasky a preto je stastnym dietatkom…hoci deticky s Angelmanovym syndromom vacsinou nechodia, nerozpravaju, my verime, ze Pan Boh da a Maximko svojim obrovskym srdieckom prekona vsetky nastrahy tejto diagnozy a navzdy si z nej zachova len anjelsky usmev.
Moje prvé reakcie na informácie, ktoré som si o AS našla:
Touto diagnozou je aj zodpovedany dovod toho, ze Maximko v noci nespinka, nie preto, ze to nechce, ale jednoducho je tak dane, ze nevie tolko spinkat a chce sa v noci hrat a smiat…
Angelmanův syndrom je neléčitelný, avšak dají se potlačovat některé jeho příznaky (např. záchvaty). Nemoc je stálá, ale není degenerativní.
To je najkrajsia veta na svete toto: Nemoc je stala, ale neni degenerativni!!!!! ;}
Lidé s AS se mohou těšit normální délce života.
A este som sa docitala, ze hoci 90% deti s touto diagnozou ma epilepsiu v dospelosti su casto lieky vysadzane, lebo uz nie su potrebne!!!!;} to ma velmi potesilo
…..
Maximkove prejavy epilepsie sú úľaky pred usnutím, každý z nich je pre jeho hlavičku nebezpečný. Tieto úľaky sa znásobili po liečení, pred hospitalizáciou v Ba, kde nám určili diagnózu AS sa k rozhodeniu rúk pridalo aj priťahovanie nožičiek k brušku. Po zvýšení dávok Orfiril Longu a Topimarku, aj súčasným vysadením Sabrilu sa úľaky už v takejto forme neprejavujú. Ak Pán Boh dá snáď sa už ani neobjavia…
Záchvaty u detí s AS sú ťažko zvládateľné, keď už lekári nevedia nájsť vhodnú kombináciu antiepileptík výskum u detí s AS sa prikláňa už len ku ketogénnej diéte u nás známej skôr v súvislosti s kulturistami. Problémom je nízsky glykemický index (LGIT).
Ako sme sa o AS dozvedeli?
Testy z krvičky Maximkovi robili na Oddelení molekulovej a biochemickej genetiky LFUK a UNB v Bratislave v júli 2012.( Maximko mal vtedy 3 rôčky)
Výsledok metylačne-špecifickej PCR a RFLP analýzy bol následovný.
Metylačne špecifická amplifikácia SNRPN génu a identifikácia parentálnych aliel pomocou RFLP analýzy a alelovo špecifickej Real-time PCR
RFLP analýza: Metodický prístup umožňuje pomocou metylačne špecifickej amplifikácie a štiepenia PCR produktu endonukleázou HhaI identifikovať rodičovský pôvod (maternálny resp. paternálny) aliel SNRPN génu.
Alelovo špecifická Real-time PCR:Využitie špecifických primerov a analýza krivky topenia parentálnych aliel SNRPN génu umožňuje určenie prítomnosti alebo absencie génu maternálneho alebo paternálneho pôvodu.
Záver: Vzhľadom na to, že oboma molekulárno-genetickými metódami bola odhalená len prítomnosť otcovskej alely SNRPN génu (materská alela absentuje), suspektnú diagnózu Angelmanov syndróm potvrdzujeme.
Keďže v súčasnosti majú na ich pracovisku zavedenú metódu na konkrétne určenie molekulárno-genetickej príčiny vzniku Prader-Wiliho syndrómu, rozhodli sme sa im poslať naše krvné vzorky (rodičovské) pre pomoc výskumu a poradenstva.
http://www.datasolution.sk/pdf/pws.pdf?PHPSESSID=9c9d4c3dcf9c892441c9bb8e52ae4bff
Ďalej zo správy vyberám tieto údaje…
V lieteratúre sa objavili štúdie, že u pacientov s povrdenou diagnózou AS, v dôsledku hyposenzitivity GABA receptora, je dvoj až trojnásobne zvýšená hladina presynaptickej kyseliny gama-aminomaslovej (GABA), čo sa prejaví aj jej zvýšenými hodnotami v sére. Na tom istom pracovisku, kde boli testy robené, plánujú pristúpiť k biochemickej analýze GABA. Z dôvodu určenia referenčných hodnôt u pacientov s AS nás žiadajú o zaslanie Maximkovej krvičky v 1-2ml krvných sérach.
Výsledky štúdie budú tiež slúžiť pre štúdium genotypovo-fenotypovej korelácie u pacientov s AS, nakoľko podobné údaje v SR nie sú dostupné ani spracované.
V decembri 2012 sme boli všetci traja na odbery a výsledky nám dorazili poštou až v júni, hoci spracované boli už v marci…
Správa o výsledku fluorescenčnej multiplex PCR analýzy v Bratislave dňa 11.12.2012:
Metóda je zameraná na polymorfizmus dvojnukleotidových opakovaní na lokusoch D15S817,D15S1513,D15S1365,D15S822,D15S11,D15S113,D15S128 a GABRB3 v rámci kritickej oblasti PWS/AS a na kontrolných lokusoch D15S659, D15S643,D15S818, D15S816, D15S657 a D15S207 lokalizovaných mimo tejto oblasti na dlhom ramene chromozómu 15 vykazujúcich mendelovskú dedičnosť (k tomuto termínu som našla len toľko http://cz-maturita.tym.cz/biologie/53.mendelovska-dedicnost.php ). Bližšie určuje molekulárnogenetckú podstatu vzniku v tomto prípade Angelmanovho syndrómu (delécia, uniparentálna dizotómia). Ak sa nepotvrdí ani jedna z vyššie uvedených možností, príčinou genetickej patológie môžu byť poruchy v imprintingovom centre, prípadne mutácie, ktorých identifikácia vyžaduje sekvenčnú analýzu. Pre kontrolu výsledkov a správnej amplifikácie sú zaradené v metóde lokusy aj z iných oblastí genómu, a to konkrétne AMELX/Y, D13S742, D18S386.
Záver: Na každom analyzovanom lokuse PWS/AS-kritickej oblasti dieťaťa sme zistili prítomnosť fragmentov ktoré zodpovedajú jednej alele materského a jednej alele otcovského pôvodu. Metylačne špecifická amplifikácia SNRPN génu a alelovo špecifická Real-time PCR však susp. diagnózu Angelmanov syndróm potvrdili, Príčinou vzniku je teda s najväčšou pravdepodobnosťou porucha v imprintingovom centre. Uvedený nález budeme v dohľadnej dobe verifikovať pomocou metódy MS-MLPA.
Výsledok laboratórneho vyšetrenia DNA analýza PWS-AS kritickej oblasti zo dňa 19.3.2013:
Interpetácia nálezu:
Prader- Williho syndróm resp. Angelmanov syndróm môže byť výsledkom:
paternálnych de novo delécií | (~ 65-75%) PWS | maternálnych de novo delécií | (~ 68%) AS | |
maternálnej uniparentálnej dizómie | (~ 20-30%) PWS | peternálnej uniparentálnej dizómie | (~ 7%) AS | |
porúch v epigenetickom značení | (~3%) PWS | porúch v epigenetickom značení | (~ 3%) AS | |
a tiež zriedkavých duplikácií , chromozomómových prestavieb a markerových chromozómov. | (~2%) PWS | bodových mutácií v UBE3A géne | (~ 11%) AS | |
a tiež zriedkavých duplikácií a translokácií | (~ 2%) AS |
SALSA MS-MLPA kit ME028 je zameraný na odhalenie delécií-duplikácií a metylačných zmien ku ktorým dochádza v rámci PWS-AS kritickej oblasti. Metylačné zmeny môžu byť odhalené vďaka piatim špecifickým próbam navrhnutým k miestam podliahajúcim rodičovsky špecifickému značeniu, ktoré obsahujú sekvencie rozpoznávané metylačne-senzitívnou restrikčnou endonukleázou HhaI. U každého pacienta prebieha MS-MLPA analýza duplicitne, pričom jedna časť je v priebahu reakcie štiepená restikčným enzýmom. Ak je vzorka DNA na špecifických miestach metylovaná, je pred poštiepením chránená a amplifikovaná próba dáva signál. Pokiaľ metylácia prítomná nie je, próba je poštiepená, v exponenciálnej PCR reakcii nie je amplifikovaná a teda ani nedáva signál. Metódou MS-MLPA sa však nedá rozlíšiť, či ide o poruchu v rámci IC alebo uniparentálnu dizómiu. Po zistení zmeny v metylačnom statuse, je pre tento účel možné využiť multiplex-PCR zameranú na polymorfizmus dvojnukleotidových opakovaní na lokusoch PWS-AS kritickej oblasti.
Validita testu pri odhaľovaní delécií je obmedzená skutočnosťou, že taktiež bodové mutácie a polymorfizmy môžu spôsobiť zníženie množstva amplifikovaného produktu a chybnú diagnózu. Preto delécie a duplikácie odhalené MLPA metódou vyžadujú potvrdenie nálezu alternatívnou molekulárno-genetickou metódou. V prípade Angelmanovho syndrómu je popísaná široká škála bodových mutácií v UBE3A géne, ktoré MLPA vyšetrením nemožno zachytiť.
Záver: Výsledok MS-MLPA potvrdil nález z predchádzajúceho vyšetrenia pomocou fluorescenčnej multiplex PCR analýzy. U pacienta je príčinou vzniku Angelmanovho syndrómu metylačná porucha.
Nasleduje niekoľko informácií o AS z netu…..
Angelmanův syndrom není rozpoznatelný u novorozenců a raném dětství a určité vývojové problémy nejsou specifické. Rodiče jsou schopni příznaky rozeznat, až si o AS přečtou nebo se setkají s takto postiženým dítětem. Obvyklá doba na stanovení diagnózy je mezi 3 až 7 rokem dítěte, kdy se charakteristické chování a rysy stávají více evidentní.
V posledných rokoch sa čoraz častejšie objavujú novšie a novšie vrodené genetické poruchy, ktoré pri podrobnom preskúmaní dostavajú mená ich objaviteľov.
Jednou z takýchto vzácnych genetických porúch je aj Angelmanov syndróm – AS, ktorý v roku 1965 ako prvý objavil anglický lekár Dr. Harry Angelman. Popísal prípad 3 detí s rovnakými klinickými črtami, ktoré dnes poznáme ako Angelmanov syndróm. Všimol si, že všetky 3 deti mali poruchy chôdze, neistú chôdzu, nerozprávali, mali excesívne záchvaty smiechu a epileptické záchvaty. Deti s týmto syndrómom majú šťastný usmievavý výraz tváre a preto ich nazval -„bábikové deti“. Až neskôr, v 80-tych rokoch 20. storočia sa začala venovať pozornosť tejto problematike, odvtedy je v literatúre tento syndróm popisovaný už s menom jeho objaviteľa, teda Angelmanov syndróm.
Ide o poruchu na 15. chromozóme, tak ako pri Preder Williho syndróme (PWS), má však iný charakter. Viac o PWS nájdete tu http://www.pwsyndrom.sk/ a tu http://www.rojko.sk/clanok.php?id=406.
Výskyt tohto vzácneho syndrómu sa odhaduje na 1: 30 000 obyvateľov. Preto je medzi verejnosťou, ale i zdravotným a sociálnym personálom, málo dostupných informácií o tejto diagnóze. Práve pre tento dôvod v Českej republike založili občianske združenie ANGELMAN CZ, ktoré sa vo svojej činnosti zameriava na podporu rodín s deťmi s AS.
V súčasnosti je v Česku známych približne 30 prípadov s týmto syndrómom. Vzhľadom na to, že sa začal diagnostikovať až od r. 1997, je najstarší diagnostikovaný chlapec vo veku 23 rokov. U nás na Slovensku je zatiaľ toto vzácne genetické ochorenie diagnostikované len v zopár prípadoch.
Angelmanov syndróm (ďalej AS) nie je obyčajne rozpoznaný pri narodení alebo v rannom detstve, pokiaľ sa neobjavia nešpecifické vývojové problémy. Najčastejšie sa AS diagnostikuje medzi 3-7 rokom života, keď sa jasne objavuje charakteristické správanie a klinické črty. Pre zlepšenie diagnostikovania tohto syndrómu sú stanovené určité vývojové a klinické nálezy, typické pre AS, nemusia však byť prítomné u jedného dieťaťa všetky.
Po narodení a behom prvých 6. mesiacov bývajú deti úplne porovnateľné v prejavoch a psychomotorickom vývoji so svojimi vrstovníkmi. Problémy sa postupne začínajú prejavovať pri kojení, keď dieťa veľmi málo alebo vôbec nesaje a často sa povracia. Behom tohto obdobia začínajú byť pozorované spomalené psychomotorické a vývojové chyby. Rodičia s týmito deťmi musia spravidla absolvovať rehabilitačné cvičenia a komplexné neurologické vyšetrenia.
Hlavné znaky AS
Príznaky vyskytujúce sa vždy na 100 % :
- Oneskorovanie psychomotorického vývoja.
- Porucha reči, žiadne alebo minimálne používanie slov, neverbálna komunikácia vysoko prevažuje nad verbálnou.
- Poruchy pohybov, rovnováhy, neistá, tzv. ataktická chôdza a /alebo trasy končatín.
- Poruchy správania – záchvaty smiechu, výraz šťastia na tvári, grimasy vyjadrujúce šťastie, ľahko vzrušiteľné deti, reagujúce i na minimálny podnet, tras rúk, hypermotorické správanie (neustále v pohybe), schopnosť udržať pozornosť veľmi krátko.
Príznaky vyskytujúce sa často viac ako 80 % :
- Pomalší rast hlavičky, disproporčný rast, obyčajne vyúsťujúci do mikrocefalie v 2 rokoch veku.
- Epileptické záchvaty – kŕče, začiatok obyčajne pred 3. rokom veku.
Sprievodné príznaky (v 20- 80 %):
Strabizmus (škúlenie), hypopigmentovaná koža a oči, poruchy sania a prehĺtania, problémy s kŕmením počas detstva, vystupujúca čeľusť, voľné ramená hompáľajúce sa počas chôdze, zvýšená citlivosť na teplo, poruchy zuboradia, poruchy spánku, fascinácia vodou, excesívne správanie – výbuchy smiechu, zlosti a ploché záhlavie.
Keďže AS má genetickú bázu, zatiaľ neexistuje kauzálna terapia tohto syndrómu. Liečia sa príznaky, ide teda o tzv. symptomatickú liečbu. Starostlivosť o tieto deti musí byť komplexná. Zahŕňa neurologickú liečbu, rehabilitáciu, intervencie psychológa, špeciálneho pedagóga, logopéda. Pre rodičov je starostlivosť a výchova o takéto dieťa veľmi náročná a vyčerpávajúca.
Autor článku: MUDr. Soňa Ostrihoňová
Dátum vydania: 26.09.2006
Zdroj článku: tipptopp
Z uvedených príznakov má Maximko všetky uvedené v časti 100% sa vyskytujúcich, ďalej sedí aj strabizmus, problémy s kŕmením, citlivosť na teplo, ploché záhlavie, PORUCHY SPÁNKU- to píšem veľkými písmenami, lebo je to nesmierny problém. Už viac ako 2 rôčky spinká Maximko vo svojej izbičke, pretože v noci takmer vôbec nespáva a tým sme nespávali ani my s manželom. Maximko sa v noci budí často, začne sa nahlas veselo smiať, hrať sa a snaží sa získať našu pozornosť aj mrmkaním a plačom. Plač prestane v momente, keď zistí, že sme pri ňom. Pre lepší spánok sme mu začali dávať pred večernou dávkou antiepileptík aj Bio Melatonín polovicu tablety. Mám pocit, že je to trochu lepšie, hoci Maximko pravidelne vstáva už o 2:00 ráno.
16.10.2012 Opäť máme za sebou jednu z typických angelmanovských nocí, ktoré su u nás na každodennom poriadku. Maximko vstal pred 2hou hodinou ráno a už sa mu vôbec nechcelo spinkať, zo začiatku sa v postieľke hral a vískal, niečo si mrmkal, ale po pol hodinke už pustil plač, lebo chcel, aby sme sa s ním hrali. Keď je Maximko hore, som hore aj ja Maximkova mamka a častokrát aj Maximkov ocko. Lebo pri tom hluku, čo dokáže naše malé všetko narobiť sa nám spať nedá tiež. Keď bol v postieľke sám plakal, akonáhle sme k nemu prišli už bol šťastnýýý, prešťastný…lenže nám spánok chýba. Tých pár hodín spánku, niekedy 3, niekedy 5 hodín nie je práve veľká výhra. Keď vezmeme Maximka k sebe je do slova hyperaktívny, nepoleží, nevydrží v jednej polohe ani 30 sekúnd a už sa smeje nahlas, kope nôžkami, šťuchá si svojich rodičov a zábava do 8mej rána je opäť na svete. Píšem túto našu nočnú skúsenosť vôbec nie ojedinelú kvôli predstave, čo znamená, že dieťa v noci nespinká. Spinkanie cez deň je maximálne tak 2 hodinky vkuse, aby ste si nemysleli, že deň prespinká náš zbojník.
Ale v podstate už je to lepšie oproti tomu, aké to bolo na začiatku, keď nám lekári tvrdili, že o nič neide, že deti zvyknú cez noc aj nespať. Vtedy sme sa pri Maximkovi striedali po 5 hodinách, traja ľudia, aby sme sa mohli aspoň trochu vyspať a tak cez deň fungovať. Maximko plakal dňom nocou, ani von sme nemohli ísť, lebo z toľkého plaču nevládal ani poriadne dýchať. Na ten jeho nekonečný plač sa zabudnúť nedá a raní ma, že nás lekári vôbec nepodporili, ba naopak to dávali za vinu nám…Kiež by lekári brali vážne skúsenosť rodičov so svojimi deťmi…
Čo sa týka možnosti zlepšenia kvality nočného Maximkovho spánku, nie je to veľmi ružové. Liečba Angelmanovho syndrómu je ešte len v procese vývoja a pokusov.
15. Február………..medzinárodný deň detí s Angelmanovým syndrómom
15.2.2021 Dóm sv. Alžbety v Košiciach osvetlený modrým svetlom
15.2.2013 Sa konal prvý celosvetový deň detí s AS, pri tejto príležitosti som sa rozhodla osloviť našich kamarátov, rodinu, známych a všetkých dobrých ľudí, aby sa každý z nich v tento deň pomodlil za nášho aj všetkých Anjelikov. Pridalo sa k nám viac ako 100 dobrých ľudí. Sila modlitby je tá najväčšia na svete…
Pre rodiny detí s Angelmanovým syndrómom som založila skupinu na facebooku pod názvom Angelmanov syndróm {život s Anjelikom}.
Už vznikla aj nová stránka https://www.angelman.sk